Answer :
Let the cost of one teeny-tiny geranium be [tex]$g$[/tex] dollars and the cost of one tulip bulb be [tex]$t$[/tex] dollars.
Sally's purchase gives the equation
[tex]$$
5g + 10t = 12.50.
$$[/tex]
Dividing the equation by 5 to simplify, we obtain
[tex]$$
g + 2t = 2.50.
$$[/tex]
Solving for [tex]$g$[/tex], we have
[tex]$$
g = 2.50 - 2t.
$$[/tex]
Vicki's purchase gives another equation:
[tex]$$
7g + 11t = 14.50.
$$[/tex]
Substitute the expression [tex]$g = 2.50 - 2t$[/tex] into this equation:
[tex]$$
7(2.50 - 2t) + 11t = 14.50.
$$[/tex]
Expanding the left-hand side, we get:
[tex]$$
17.50 - 14t + 11t = 14.50.
$$[/tex]
Combine like terms:
[tex]$$
17.50 - 3t = 14.50.
$$[/tex]
Subtract [tex]$17.50$[/tex] from both sides:
[tex]$$
-3t = 14.50 - 17.50 = -3.00.
$$[/tex]
Divide both sides by [tex]$-3$[/tex]:
[tex]$$
t = \frac{-3.00}{-3} = 1.00.
$$[/tex]
Now substitute [tex]$t = 1.00$[/tex] back into the expression for [tex]$g$[/tex]:
[tex]$$
g = 2.50 - 2(1.00) = 2.50 - 2.00 = 0.50.
$$[/tex]
Thus, to two decimal places:
- The cost of each teeny-tiny geranium is \[tex]$0.50.
- The cost of each tulip bulb is \$[/tex]1.00.
Sally's purchase gives the equation
[tex]$$
5g + 10t = 12.50.
$$[/tex]
Dividing the equation by 5 to simplify, we obtain
[tex]$$
g + 2t = 2.50.
$$[/tex]
Solving for [tex]$g$[/tex], we have
[tex]$$
g = 2.50 - 2t.
$$[/tex]
Vicki's purchase gives another equation:
[tex]$$
7g + 11t = 14.50.
$$[/tex]
Substitute the expression [tex]$g = 2.50 - 2t$[/tex] into this equation:
[tex]$$
7(2.50 - 2t) + 11t = 14.50.
$$[/tex]
Expanding the left-hand side, we get:
[tex]$$
17.50 - 14t + 11t = 14.50.
$$[/tex]
Combine like terms:
[tex]$$
17.50 - 3t = 14.50.
$$[/tex]
Subtract [tex]$17.50$[/tex] from both sides:
[tex]$$
-3t = 14.50 - 17.50 = -3.00.
$$[/tex]
Divide both sides by [tex]$-3$[/tex]:
[tex]$$
t = \frac{-3.00}{-3} = 1.00.
$$[/tex]
Now substitute [tex]$t = 1.00$[/tex] back into the expression for [tex]$g$[/tex]:
[tex]$$
g = 2.50 - 2(1.00) = 2.50 - 2.00 = 0.50.
$$[/tex]
Thus, to two decimal places:
- The cost of each teeny-tiny geranium is \[tex]$0.50.
- The cost of each tulip bulb is \$[/tex]1.00.